Suomen Kamarimusiikkiseura ry.
jennymariepajula(at)gmail.com
050-400 11 88
Ohjelmaehdotukset klubi-iltoihin pyydetään ystävällisesti lähettämään Martti Pesoselle, os: arkmusa(at)hotmail.com. Syyskauden 2023 klubi-iltojen päivämäärätSyksyn ensimmäinen klubi-ilta : Paikka: Lyceumklubi, Rauhankatu 7 E 45
Ma 11.9. klo 18
Myöhemmät klubi-illat : Ma 23.10. klo 18 Lyceumklubi
Pe 17.11. klo 18 Lyceumklubi
Pe 8.12. klo 18 Lyceumklubi
Kevään 2024 klubi-illatPe 2.2. klo 18 Lyceumklubi
Pe 1.3. klo 18 Lyceumklubi
Ma 15.4. klo 18 Lyceumklubi
Ma 13.5. klo 18 Lyceumklubi
Ma 3.6. klo 18 Lyceumklubi
Ma 10.6. klo 18 Lyceumklubi
Tulevien klubi-iltojen ohjelmat, kevätkausi 20241.3.2024 pe klo 18 klubi-ilta Lyceumklubilla
Carl Reinecke (1824-1910): Ballade op. 288
Arja Kontinen fl, Johanna Pöyhönen pf
(9 min)
Franz Schubert (1797-1828): Fantasia C-duuri
viululle ja pianolle D934
1. Andante molto - Allegretto
2. Andantino - Andante molto
3. Allegro vivace - Allegretto - Presto
Jari Koskinen vl, Seppo Varho pf
(30 min)
Siirtyy myöhempään ajankohtaan: Sergei Rahmaninov (1873-1943): Sonaatti sellolle
ja pianolle g-molli op. 19 (1901)
I Lento - Allegro moderato
III Andante
Alina Sorjonen pf, Jyrki Messo vcl
(18 min)
Johannes Brahms (1833-1897): Klarinettitrio a-molli op. 114 (1891)
1. Allegro
2. Adagio
3. Andantino grazioso - Trio
4. Allegro
Timo I. Laakso cl, Jyrki Messo vcl, Robert Roozeman pf
(25 min)
Gabriel Fauré (1845-1924): Pavane op. 50
Martti Tuohimetsä fl, Jaakko Tuomikoski pf
(5 min)
JeanSibelius (1865-1957): Duo viululle ja alttoviululle JS 66
(4 min)
Jean Sibelius: En glad musikant (1924-26)
sooloviululle ja lausujalle
(3 min)
John Lennon (1940-1980) - Paul McCartney (1942):
Eleanor Rigby (sov. Pekka Helasvuo)
(3 min)
Pekka Helasvuo vl, Vappu Helasvuo vla, lausunta
Ohjelmassa klubilla konsertin jälkeen vapaata soitantaa ja prima vista -lukua, omat soittimet mukaan! Voit tuoda myös omia nuotteja mukanasi.
15.4.2024 ma klo 18 klubi-ilta Lyceumklubilla
Georgi Sviridov (1915-1998): Lauluja Robert
Burnsin runoihin (1955)
1. Davno li tsvel želeni dol - Kauanko kukki
vihreä laakso
2. Vozvraštšenie soldata - Sotilaan paluu
3. John Anderson
4. Robin
5. Gorskij paren - Vuoristomies
6. Findlay
7. Vsju zemlju tmoj zavoloklo - Koko maa on
pimeyden peitossa
8. Proštšai - Jäähyväiset
9. Tšestnaja bednost - Rehellinen köyhyys
Atlan Karp bassobar, Seppo Varho pf
(32 min)
Robert Schumann (1810-1856): Märchenerzählungen op. 132
I Lebhaft, nicht zu schnell
II Lebhaft und sehr markiert
III Ruhiges Tempo, mit zartem Ausdruck
IV Lebhaft, sehr markiert
Heikki Repo cl, Olli-Pekka Piirilä vla,
Jaakko Tuomikoski pf
(17 min)
Grażyna Bacewicz (1909-1969): Suite
kahdelle viululle
I. Allegro
II. Andante
III. Vivo
IV. Tempo di Minuetto
V. Allegro
VI. Andante Fughetta
VII. Allegro
Ina Lundell vl, Grażyna Żerańska-Gebert vl
(12 min)
Franz Krommer (1759-1831): Konsertto
kahdelle klarinetille nro 1 Es-duuri op. 35
1. Allegro
2. Adagio
3. Rondo
Katariina Piri cl, Timo Laakso cl, Matti Kurhila pf
(24 min)
13.5.2024 ma klo 18 klubi-ilta Lyceumklubilla
J. S. Bach (1685-1750): Brandenburgilainen
konsertto nro 3 G-duuri BWV 1048
I. Allegro moderato - Adagio
II. Allegro
Markus Veikkola, Petri Saavalainen,
Leena Pitkäranta vl;
Simo Suuraho, Mikko Surakka, Marko Tuominen vla
Jussi Vauhkonen, Katariina Laplace,
Tuomas Pippola vcl
(12 min)
Grażyna Bacewicz (1909-1969): Sonata da Camera
I. Largo
II. Allegro
III. Tempo di Minuetto
IV. Andante sostenuto
V. Gigue
Grażyna Żerańska-Gebert vl, Seppo Varho pf
(11 min)
3.6.2024 ma klo 18 klubi-ilta Lyceumklubilla
Pjotr Tšaikovski (1840-1893): October,
Autumn Song (the Seasons op. 37a)
MIlla Kaarto cl, Johanna Pöyhönen pf
(6 min)
|